K dnešní moderní zahradě patří neodmyslitelně vodní prvek, který jí dodá zvláštní kouzlo, dynamiku, pohyb se zvukem, ale také samozřejmě klid. Jezírko v zahradě funguje především jako dekorační prvek. Může být velké i malé, podle toho kolik prostoru se nám nabízí, může být přírodně nepravidelné, ale u moderních staveb také přísně geometrické. Vodu můžete mít stojatou, ale i tekoucí. Aby bylo vodní dílo dokonalé, mělo by také obsahovat vodní, bahenní a jiné různé rostliny.
Druhy jezírek
Zahradní jezírka obecně dělíme podle jejich využití na okrasná, koupací, kombinovaná a dále na malá, střední a velká. Malá jsou do 30 m², střední 30-150 m² a velká nad 150 m².
Ryby a zahradní jezírka
V současné době se stále více propaguje názor, že ryby v zahradním jezírku jsou přínosem a to hned ze dvou důvodů. Zejména z důvodu estetického a také z hlediska likvidace uhynulých malých živočichů a likvidace hmyzu v okolí jezírka.
Jezírka s rybami musí být však nejméně 1 m hluboká, aby ryby bezpečně přečkaly zimu.
Podle toho jakou velikost jezírka zvolíme, ovlivníme také teplotu vody v létě, kdy v případě mělkých jezírek může docházet k přehřívání vody.
Umístění jezírka
O tom, kde jezírko umístíme nerozhoduje jen stránka estetická, ale musíme zvolit takové místo, aby na hladinu jezírka dopadaly sluneční paprsky maximálně pět až osm hodin denně. Jestliže nemáte na zahradě místo, kde by bylo jezírko částečně chráněno před sluncem, můžete si pomoci např. vhodnými vodními rostlinami jako jsou třeba lekníny.
V neposlední řadě bychom si měli jezírko umístit tak, abychom na něj při našem odpočinku viděli.
Jezírko vytvořené z fólie
Jednou z předních výhod vybudování zahradního jezírka pomocí jezírkové fólie a podkladové geotextilie, je možnost si vytvořit jakýkoliv tvar jezírka.
Pro ochranu fólie používáme na dno jezírka polyesterovou geotextilii, která nám ji ochrání například před ostrostí kamenů. Tím prodloužíme životnost fólie.
V obchodech nalezneme různou sílu fólií. V případě, že budeme chtít objem budovaného jezírka přes 5 m³ zvolíme fólii silnější, a to 1 mm.
Abychom zjistili, jak velké množství geotextilie a fólie potřebujeme, pomůžeme si provázkem, kterým si změříme na nejdelší straně dno jezírka a přidáme ještě nejméně 10 % na přesah.
Filtrace jezírka
Základem každého čistého zahradního jezírka je spolehlivý a výkonný filtrační systém. Na trhu však máme velké množství různých typů a druhů filtrací.
Abychom vybrali tu správnou, musíme v prvé řadě znát objem vybudovaného jezírka. Nejjednodušší metodou pro zjištění objemu jezírka je zjištění pomocí vodoměru při prvním napouštění.
Druhou důležitou otázkou je ta, zda budeme v jezírku chovat rybky a když, tak v jakém množství. Podle toho je dělíme na jezírka bez ryb, s malým množstvím ryb a intenzivním chovem ryb.
Přihlížíme také k osázení jezírka rostlinami, jelikož ty nám pomáhají udržet biologickou rovnováhu.
Filtraci do jezírka raději předimenzujeme, obzvláště pokud máme v jezírku rybky.
Máme dva základní druhy jezírkových filtrací, a to tlakové filtry a netlakové biofiltry. Liší se v tom, že první jmenované můžeme umístit vedle jezírka, případně je možno je zakopat a ty druhé jsou větší a musí být umístěny nad hladinou.
Žádná filtrace však neobsahuje čerpadlo na vhánění vody z jezírka a proto je nutné ho vždy pořídit zvlášť.
A v neposlední řadě je nutné si pořídit UV lampu, kterou sterilizujeme protékající vodu. Odstraňuje z ní řasy a zákal. Musíme zvolit správný výkon UV lampy a předejdeme tím tvorbě řas a zelené vody.