Internet, Naše tipy

Jak tisknout a neškodit přitom přírodě ani peněžence?

Tisk je jedno z odvětví, které je nejen finančně nákladné, ale zatěžuje i ve větší míře životní prostředí. Jak zajistit, aby příroda trpěla co nejméně a zároveň vás rozpočet na tisk nezruinoval? Řešení se zdá na první pohled jednoduché – netisknout. Ale co když se bez tisku dokumentů zkrátka neobejdete? Bezpapírové řešení kanceláří je v nedohlednu, a tak nezbývá nic jiného než věnovat pozornost tomu, co tisknete, jak a v jakém množství a jestli je to v souladu s vaším ekonomickým i ekologickým záměrem.

Aby příroda netrpěla

Prvním aspektem je výběr samotné tiskárny. Ano, a i zde platí známé pravidlo, že čím levněji tiskárnu zakoupíte, o to víc vás bude pravděpodobně stát její provoz. Ještě, než se rozhodnete, zda koupíte laserovou či inkoustovou tiskárnu, zohledněte jejich vhodnost uplatnění. Laserovou tiskárnu využijete pro tisk velkého množství textových dokumentů a inkoustovou pro kombinaci textového a obrázkového tisku. Tedy pokud chcete tisknout fotky, obrázky, grafy a podobně. Od těchto základních předpokladů se odvíjí, jaké tiskové náplně bude váš domáci stroj potřebovat.

Jak tisknout efektivně s tonery

U tonerů i cartridgí si prověřte, kolik odpadu při každé jejich výměně vyprodukujete. U tonerů do laserových tiskáren si všimněte, zda budete muset měnit pouze tonerovou náplň nebo toner i s fotoválcem. U tohoto typu totiž rovnou měníte toner i s fotoválcem. A fotoválec jednak nejde recyklovat a zároveň většinou vydrží až tři výměny toneru.

Jak na hospodárný tisk s cartridgemi

U cartridgí ovlivníte svou ekologickou stopu a ušetříte tak, že vyberete typ tiskárny, kde můžete koupit každou barvu do zásobníku zvlášť. Získáte tak jistotu, že když vám dojde jedna ze čtyř barev nebudete muset měnit celou náplň. A vyhnete se nepříjemné situaci, kdy budete plýtvat s ostatními barvami, které ve společném zásobníku ještě zůstaly. Dalšími důležitými aspekty pro ekonomický i ekologický tisk je samotná energetická náročnost tiskárny, možnost tisknout oboustranně, ale i technologické vychytávky tiskáren jako jsou speciální eco programy nebo mód hibernace.

Jak opravdu ušetříte při tisku

Pokud jste se rozhodli, která z technologií je pro vás ta pravá, zvažte ještě nákup kompatibilních náplní do tiskárny. V dnešní době by byla už velká náhoda, kdybyste ke svému typu tiskárny alternativní náplň nesehnali. Vyrábějí se téměř pro každý typ stroje. Navíc se mezi originály a kompatibilními kousky stírají rozdíly. Tisknou ve stejné kvalitě za mnohem nižší pořizovací náklady.

Opačným případem jsou pak papíry pro tisk. Na těch se naopak šetřit nevyplatí. Nejenže použitím levných variant zvyšujete opotřebení tiskárny, ale snížíte si výslednou kvalitu tisku. A když tisknete na nekvalitní papír dlouhodobě, takové škudlení se vám může i hodně prodražit. Protože svou tiskárnu papírem nenávratně poškodíte. To spíše zvolte oboustranný tisk na kvalitní papír. A vyzkoušejte tisk s nižším rozlišením. Myslete na to, že stránky, které tisknete pouze pro svou potřebu, nemusí být v plné intenzitě barev a v maximální kvalitě. Stejně tak si rozmyslete, zda stisknete v nastavení tisku tlačítko „tisknout černobíle“. I barevný tisk je přece nákladnější. Tyhle jednoduše aplikovatelné, ale přitom účinné tipy by neměly vaši peněženku otevírat tak často. Kromě toho výrazně odlehčíte na zátěži životnímu prostředí.

Be Sociable, Share!