Zdraví

Hladina cukru v krvi: Kdy jde o cukrovku?

Hladina cukru v krvi (jinak řečeno také glykemie či krevní cukr) je měřitelný ukazatel onemocnění zvaným cukrovka. Cukrovka patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby. Po celém světě jí trpí přes stovky miliónů lidí. Bohužel se jejich počet neustále zvyšuje a pokud se bude současný trend ubírat stejným směrem, pak lze do budoucna očekávat, že se počet diabetiků v roce 2030 zvýší na dvojnásobek. Jak poznáte, že se jedná o cukrovku? Jak si lze hladinu cukru v krvi změřit? To vše si povíme v dnešním článku.

Stabilní hladinu cukru v krvi udržuje inzulin

Hladina cukru v krvi je pro každého diabetika klíčovým údajem, který je potřeba neustále sledovat, i několikrát za den, zejména po jídle. Krevní cukr totiž může následkem špatného fungování inzulínu kolísat. V našem těle řídí a regulují hladinu cukru v krvi hormony, především právě inzulín. Jeho úkolem je udržování stabilní hladiny cukru v krvi. Díky inzulínu do buněk v našem těle vstupuje glukóza. Glukóza je jedním z hlavních zdrojů energie v těle. Následně se hladinu cukru v naší krvi sníží (např. po jídle). Když inzulín svou funkci neplní správně, pak glukóza do buněk nevstupuje a hladina cukru v krvi roste. To má za následek řadu komplikací a příčinou může být vznik cukrovky. S tímto onemocněním se pak člověk potýká celý život. U diabetiků je nutné hladinu cukru v krvi pravidelně sledovat a v případě potřeby aplikovat inzulín.

Jak se krevní cukr měří?

Cukrovku lze zjistit několika způsoby – z rozboru krve, glykemie a moči. Pokud vás zajímá jakou hladinu cukru v krvi máte vy, pak navštivte vašeho praktického lékaře. Ten vám odebere, ve většině případů, krev. Krev se pošle do laboratoře a provedou se potřebné testy. Pokud znáte z okolí někoho, kdo je diabetik, pak jej můžete požádat o zapůjčení přístroje glukometr. Každý diabetik jej vlastní a měří si s ním denně hladinu krevního cukru. Orientačně si můžete pomocí tohoto přístroje zjistit, jakých hodnot dosahuje vaše glykemie. Obvykle to spočívá v tom, že na přístroj kápnete kapku vaší krve z bříška prstu a přístroj vám během chviličky hodnotu změří.

Jaké jsou optimální hodnoty hladiny cukru v krvi?

Zdravý dospělý člověk by měl mít hladinu cukru v krvi do 5,5 mmol/l (rozmezí od 3,5 do 5,5 mmol/l). Zvýšené hodnoty, nad 7 mmol/l., mohou vypovídat o výskytu cukrovky. V tomto případě hovoříme o hyperglykémii. Mezi příznaky se řadí pocit sucha v ústech, žízeň a časté močení. Diagnózu však musí určit lékař.

Pokud máte podezření, že by se i vás mohla týkat cukrovka nebo jste si u známého neměřili vyšší hodnoty hladiny cukru v krvi (překročili jste optimální hranici), pak si zajděte k lékaři. Nevyléčená cukrovka vám může způsobit řadu zdravotních problémů. Některé mohou být i životu nebezpečné, třeba selhání ledvin.

Zdroj fotografie: www.diaben.cz

Be Sociable, Share!