Zdraví

Co dělat, když vás trápí prostata?

Že má muž ve svém těle prostatu, o tom snad každý ví, ale muži nevěnují tomuto orgánu pozornost, avšak do té doby, než se ozvou příznaky, které docela znepříjemní život. Problémy s prostatou se mohou kdykoli projevit, zejména s přibývajícími roky je velice pravděpodobné, že vás postihne onemocnění, alias zvětšená prostata.

Co je vlastně prostata?

Prostata je orgánem pohlavního ústrojí muže. Velikostně se podobá vlašskému ořechu a je umístěna vedle močového měchýře. Prostata obepíná močovou trubici, takže má vliv i na močové cesty. Jejím úkolem je však vytvářet tekutinu, která se spojuje v ejakulátu se semenem.

Jaké mohou být problémy s prostatou?

Nejčastěji si jistě představíme klasický případ staršího muže, který má problémy s vyprazdňováním moči. V tomto případě se jedná o onemocnění, které se nazývá odborně benigní prostatická hyperplazie. S přibývajícím věkem, nejčastěji od 50 let, může vlivem hormonálních vlivů, genetických předpokladů a dalších faktorů, růst prostata. Zvětčená prostata vytváří tlak na močovou trubici a měchýř. Dle statistik vyplývá, že prostatické obtíže má každý druhý muž ve věkové kategorii 51 – 60 let. Nad 81 let trpí těmito problémy téměř každý muž.

Mezi další obtíže s prostatou se řadí také zánět. Ten postihuje zejména mladší muže či muže ve středním věku, obvykle mezi 30-45 lety, avšak nelze vyloučit výskyt i u mladších mužů. Se zánětem prostaty, neboli prostatitidou, se za svůj život setká asi 10-15 % mužů.

V neposlední řadě je s prostatou spojena i rakovina prostaty. Vznik této rakoviny roste rovněž s přibývajícím věkem. Bohužel patří mezi nejčastěji diagnostikované druhy rakoviny u mužů.

Příznaky problémů s prostatou

V případě zvětšené prostaty způsobené benigní prostatickou hyperplazií vás mohou trápit tyto problémy: časté močení v noci, nemožnost se vymočit, pozvolné domočování a dokapávání, přerušované močení nebo únik moči a bolest při močení.

Pokud se domníváte, že za vašimi problémy stojí zánět prostaty, pak nejčastěji pociťujete bolest při močení nebo ejakulaci, bolest v oblasti pánve, častější močení, může se dostavit horečka a zimnice, nebo je moč zakalená.

Rakovina prostaty je nejvážnější, o to horší je fakt, že se žádné příznaky nemusí projevit. Bývá objevena během až po vyšetření, které zahrnující laboratorní testy.

Léčba problémů s prostatou

Pokud máte některý z výše zmíněných příznaků, nezdá se vám, že je vše v pořádku, navštivte pro klid duše urologa. Mnozí muži mávnou nad těmito problémy rukou, myslí si, že je to normální a patří prostě k věku. Jenže zdraví je to nejcennější, co máme. Přitom se dá bojovat se všemi třemi problémy s prostatou, o kterých jsme se zmínili a vás už nemusí nic obtěžovat. Užívejte si život bez nepříjemných projevů.

Zdroj fotografie: sxc.hu

Be Sociable, Share!