Bydlení a zahrada

Balkonové květiny v novém trendu: Jak je správně nakombinovat?

Máte balkón, venkovní schodiště se zábradlím, anebo jednoduše prostory, které chcete oživit? Každá zahrádka je mnohem krásnější, pokud je bohatá o záplavu okouzlujících květů. Barevná paleta různých barev a vůní sluší každému truhlíku či květináči. Nehledě na to, že budou díky květinám prostory kolem vašeho domu útulnější a samozřejmě atraktivnější. Kromě letniček lze do nádob nasadit celoroční trvalky, a to i takové, jež jsou zajímavé svými listy, ať už barvou nebo tvarem.

Okrasa z vhodně zvolených rostlin vytvoří efektní bariéru od rušné ulice i zvědavých sousedů. Vytvoří rozkvetlé a příjemné prostředí ideální pro trávení volného času při letních teplotách. Nyní je ta nejvyšší chvíle osadit vaše truhlíky, případně další nádoby a obklopit se všemožnými barvičkami. Tři zmrzlí muži jsou za námi, takže by už nemělo hrozit, že vám květinky umrznou.

Nebojte se kombinací

Truhlík vysazený podle moderních trendů poznáte podle toho, že se v něm objevuje kombinace různých rostlin, jež ve výsledku vytvoří perfektní harmonii. Monotónní jednodruhové plastové květináče a truhlíky nikdy z módy nevyjdou, nicméně současný směr vede ke kombinování a druhové bohatosti. Nebojte se novinek i ověřených druhů. Nádoby lze sadit jakoby do pater, dozadu stojící odrůdy, dopředu a na boky převislé letničky, stálozelené rostliny směrem k balkonu, ať zepředu vyniknou ty kvetoucí. Otevírá se vám prostor pro kreativitu, takže se pusťte do toho. Přinášíme vám alespoň trošku inspirace.

Čím nádoby osadit?

V květinářstvích, zahradnictvích a marketech se objevuje celá řada letniček i trvalek, stačí si vybrat vhodnou barvu, styl a začít sadit. Rozhodujícím faktorem je samozřejmě nádoba. Záleží na tom, zda budete sadit prostorné truhlíky, závěsné květináče či menší stojící květníky.

Mezi nejtradičnější varianty se již dlouhodobě řadí oblíbené muškáty (Pelargonie), zkuste je letos doplnit o méně okoukané druhy. Velice době si rozumí i s jinými letničkami. Na okraje doporučujeme zvolit vzpřímené nebo převislé muškáty, doprostřed zasaďte třeba lobelii. Velice pěkně vypadají také bakopy s drobnými kvítky, anebo popenec okrasný listem. Pokud nechcete muškáty, vyměňte je za begonie.

Pokud nechcete muškáty, vyměňte je za begonie. Jedná se o nenáročné krásky, které nevyžadují příliš slunce a daří se jim i na stinných místech. V kombinaci s bakopami vyniknou, jak květy, tak vaše dekorativní nádoby.

Kromě muškátů jsou populární také surfinie, zejména pak převislé druhy. I ty si rozumí s ostatními letničkami. Pakliže je zvolíte samostatně, neuděláte chybu jednou barvou i mixem. Zkrátka surfinie jsou sázka na jistotu.

Petrou paletu barev vám nabídce kombinace dvou převislých muškátů, jedné petúnie a jednoho dvouzubce. Mix druhů begónie, vrbiny, lobelky a povijnice stojí také za zvážení. Jedná se o velice pěkné odrůdy letniček, jež vytvoří atraktivní kompozici. Nebojte se zvolit odlišné barvy, truhlíky a venkovní květináče budou vypadat o to zajímavěji.

Další netradiční variantu nabízí petúnie, vějířovka, lobelka a verbena. Zvolte fialové a bílé odstíny, protože toto spojení je velice originální a působí jemným dojmem.

Chcete-li balkon ladit do růžova, zkuste to pomocí bílo-růžových fuchsií, růžových netýkavek, bílých vějířovek a bílých lobelek.

Pozor na stejné podmínky

Kombinací může být nespočet, nicméně vždy se informujte na prodejně, zda se k sobě vámi vybrané druhy hodí. Přece jen musí mít rostliny stejné nároky na půdu, zálivku i stanoviště. Některé si libují v záplavě slunečních paprsků, jiným vyhovuje více stinné prostředí. Odlišnost představuje i zálivka.

Jaké nádoby pořídit na letničky?

Výběr nádob, ať už truhlíků nebo květináčů je v současné době velice pestrý. Pokud jdete se aktuálními trendy, doporučujeme ratanové květináče nebo truhlíky, které svým vzhledem doplní a podpoří krásu letniček. Poslouží jako praktické nádoby, které zároveň vaše venkovní prostory dozdobí.

Plastový truhlík Ratolla Case P
Plastový truhlík Ratolla PW

 

Plastový truhlík Begonie
Plastový truhlík Werbena
Květináč na zábradlí RATOLLA
Květináč na zábradlí Ratolla Oval

Kromě ratanového decoru máte samozřejmě možnost zvolit i jiný povrch, ať už hladký, vroubkovaný, lesklý či matný.

Plastový truhlík Natura
Plastový truhlík Begonie vroubkovaný
Plastový truhlík Coubi
Plastový truhlík Camelia

Jak jste na tom vy? Experimentujete nebo sadíte ověřené druhy letniček?

 

Be Sociable, Share!