Do čeho uložit peníze, aby byly chráněny před inflací a ztrátou hodnoty? Přece do zlata! Čím dál více lidí mu začíná věřit, což je jenom dobře. I vy byste měli část svých úspor uložit do tohoto drahého kovu. Při nákupu buďte ovšem obezřetní, ať nenaletíte podvodníkům, nebo zbytečně nezaplatíte více, než musíte.
Vlastnit zlatý slitek není žádná utopie. Svůj malý kousek zlata si můžete pořídit i vy. Investiční zlato není nedostupné a vyhrazené jen nejbohatší vrstvě, ba naopak. Češi a Slováci to v uplynulém roce začali chápat, zájem o zlaté slitky stoupá. Veřejnost však ještě nemá moc jasno v tom, kde zlato nakupovat.
České ani slovenské zlaté slitky neexistují
Musíme se spolehnout na zahraniční produkci. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna.
V našich končinách se tedy prodávají především slitky ze švýcarských rafinérií, které jsou ceněné po celém světě. Kupují je taktéž Němci a Rakušané, avšak my za ně obvykle platíme vyšší částky. Nejsme obezřetní, nesrovnáváme ceny a mnohdy nakupujeme zbytečně draze.
Stejný slitek za různé ceny
„Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz.
Realita je bohužel jiná. Ten stejný slitek u různých prodejců pořídíte za různé ceny s rozdílem kolikrát přesahujícím 10 %. Právě proto byste se neměli dívat pouze na to, jaká je cena zlata na burze. Nutné je srovnávat i jednotlivé prodejce. Do ceny promítají své vlastní náklady a také marži. Je zbytečné přeplácet, nicméně orientovat byste se měli i podle historie a dobré pověsti obchodníka. Ke zlatému slitku byste vždy měli dostat certifikát, profesionalitu obchodníka lze kolikrát poznat již podle jednání a ochoty vám pomoci s výběrem.