Bydlení a zahrada

Truhlíky vám po létě zejí prázdnotou? Zasaďte do nich vřesy a nechte je kvést až do Vánoc

Nemůžete se nabažit té nádhery, kdy vám okenní parapety, balkon, zápraží či jiná místa na zahrádce zdobí vodopády barevných květů letniček? Proto je vám velice líto, že léto končí a s ním uvadají i ony rostliny? Truhlíky nechcete nechat ladem a hledáte řešení, které by vám vydrželo až do Vánoc? Nahraďte je jednoduše vřesy, jež jsou natolik odolné, že vydrží i sychravé počasí.

Muškáty, surfinie, petúnie, obvykle vydrží i podzimní období, nicméně záleží na létě. To letošní bylo enormně suché a tyto rostliny dostaly zabrat. Muškáty jsou na tom o něco lépe, neboť jsou odolnější, nicméně tak či onak zanedlouho odkvetou. Navíc první ranní mrazíky životnost těchto letniček ještě více zkrátí. Rozkvetlé truhlíky můžete mít ale stále. Nemusíte se jich vzdávat, když si pořídíte právě vřesy. Na pultech období jsou již k dostání, takže se můžete směle vytvořit zásoby.

Proč vřesy?

Zasadit vřesy do truhlíků má velkou výhodu. Zkombinujte je s okrasnými dýněmi a máte dokonalou ozdobu na podzim, která bude stylová především v období dušiček (halloween). Ani před zimou truhlíky rozhodně schovávat nemusíte. Na vánoce kolem vřesů zapíchněte větvičky chvojí, dolaďte baňkami, šiškami, stuhami, přidejte vánoční osvětlení a máte naprosto úchvatné vánoční dekorace. Takto budete mít venkovní prostory po celý podzim i sváteční období snadným způsobem ozdobené. Po Vánocích sundáte vánoční ozdoby a můžete nechat větvičky a vřesy až do jara. Zkrátka málo práce, velký efekt.

Substrát z letniček postačí

Truhlíky či plastové květináče, kde jste měli letničky, připravíte na novou výzdobu snadno. Jestliže jste se nezbavili původního substrátu, udělali jste dobře. Poslouží totiž skvěle i pro vřesy, takže novou zeminu není potřeba kupovat, případně jen menší množství na dosypání. Jelikož se vřesy nerozrostou, tak jako letničky, doporučuje substrát kolem rostliny pokrýt mechem z lesa nebo zasypat drobnou kúrou. V truhlících se tak lépe udrží vlhkost, navíc to bude i po estetické stránce krásnější.

Něco jiného místo vřesů?

Pakliže máte pocit, že vřesy jsou nuda a chcete něco jiného, nemusíte se spokojit pouze s jedinou možností. Kromě nich totiž můžete do okrasných nádob zasadit také chryzantémy, zakrslé dřeviny, rozchodníky, cypřiše, drátovce či buxusy. Sáhnout může také po břečťanu, okrasné trávě či libavce. I některé z těchto rostlin nabízí různé barevné variace, zejména chryzantémy. Lze zkombinovat i více druhů, čímž vytvoříte nápadité kompozice odstínů i velikostí. Pro podzim se hodí tóny žluté, hnědé, oranžové a červené, jež k němu vyloženě sedí. Záleží však na vašem vkusu.

Zdroj fotografií: Harasim velkoobchod s.r.o.

Be Sociable, Share!