Bydlení a zahrada

Prodej bytů v Olomouci se těší nebývalému zájmu. Představíme 3 lokality ideální pro rodiny s dětmi

I přes zpomalující trh s nemovitostmi se zdá, že prodej bytů v Olomouci na své intenzitě neubírá. Historické město se se svou překrásnou architekturou stává pro mnoho turistů atraktivnější než Praha. Olomouc není přelidněná a má bezesporu intimnější atmosféru, když se procházíte po centru města a jeho přilehlých uličkách.

Kdo měl možnost tato dvě města srovnat, potvrdí, že Olomouc strčí Prahu hravě do kapsy. V čem se ale hlavnímu městu nedá rovnat, je cena nemovitostí. A to je, přiznejme si, opravdu skvělá zpráva. Potřebu vlastního bydlení mají především mladé rodiny s dětmi. Právě pro ně je určen tento článek, ve kterém jim doporučíme 3 skvělé lokality.

Prodej bytů mladým lidem má podporu

V posledních pěti letech jsme zažili prudké navýšení prodejních cen bytů a následné zpřísnění pravidel pro čerpání hypoték ze strany České národní banky. Pro velkou část mladých rodin nastal moment, kdy nebyla koupě vlastního bytu vůbec reálná. Dopad na rodiny se nyní snaží mírnit stát nabídkou vlastních výhodných půjček na bydlení. Dále se ČNB rozhodla pravidla poněkud zmírnit pro lidi do šestatřiceti let, jelikož u nich s věkem očekává růst příjmů.

Úrodný kraj Haná

Rostoucí ekonomika a celkově příznivá finanční situace přispívá k tomu, že se v posledních letech rodí více dětí. Lidé mají dostatek peněz na jídlo, zábavu, budoucnost vidí pozitivně a nebojí se zakládat rodiny.

Rok Počet narozených dětí v ČR
2013 106 751
2014 109 860
2015 110 764
2016 112 663
2017 114 400
2018 114 000

Kde se tedy v Olomouci porozhlédnout po ideálním rodinném bydlení?

1. Šantovka

Galerie Šantovka je obchodní centrum, které otevřelo teprve v roce 2013. Byla to první vlaštovka zcela nově vznikající městské části stejného jména. Rozběhla se rozsáhlá výstavba bytových domů a byla zde zavedena nová tramvajová trať. V současnosti je to jedna z nejžádanějších lokalit. Bezprostřední blízkost centra města je sama o sobě velkou výhodou. Co ji ale dělá atraktivní pro rodiny s dětmi?

Poloha mezi Smetanovými a Bezručovými sady, největšími parky v Olomouci, nabízí pohodové trávení času v přírodě. Z Bezručových sadů je vstup do botanické zahrady s nově vybudovaným rozáriem. Z parku je dále vstup k tenisovým kurtům, na minigolf a do areálu Korunní pevnůstky. Pevnůstka je nově opravená, zpřístupněná veřejnosti a nabízí nejrůznější kulturní a výukové akce. Sousedící Galerie Šantovka nezahrnuje pouze obchody s módou, ale sama je zábavním centrem s kinem, divadlem a restauracemi. V sezóně je vedle obchodního centra v provozu také venkovní motokárová dráha. Je až k neuvěření, kolik aktivit v okolí Šantovky a Bezručových sadů se dá s dětmi vymyslet.

2. Wolkerova ulice

I zde vznikají zcela nové bytové domy tří developerských projektů – Nová Sladovna, Nová Wolkerova a Zlaté terasy. Také tyto byty jsou v bezprostřední blízkosti historického centra města. A opět se nachází mezi dvěma velkými parky – Smetanovými a Čechovými sady.

Hned vedle je olomoucké výstaviště. To proslulo především každoroční výstavou květin, která nemá v celorepublikovém měřítku srovnání.

Co možná někteří vysoce ocení, je blízký nájezd na brněnskou dálnici. Poměrně zajímavá a mnohými lidmi praktikovaná životní alternativa je práce v Brně a bydlení v Olomouci. Za necelou hodinu jste v brněnské průmyslové zóně ve Slatině, přičemž cena bytu je přibližně o milion nižší a ještě bydlíte téměř v historickém centru města.

3. Lazce, Hejčín a Řepčín – brána k Litovelskému Pomoraví

Abychom nezůstali jen u novostaveb v centru, velmi zajímavou lokalitou pro rodiny s dětmi je sever města, konkrétně části Hejčín, Řepčín a Lazce. Olomouc je malé město, proto se i odtud dostanete pěšky na Horní náměstí za půl hodiny. Je zde ale klid a za přírodou nemusíte do parku.

Podél Mlýnského potoka vede cyklostezka, jež míjí lanové centrum, půjčovnu lodí, zavede vás k přírodnímu koupališti Poděbrady a vede dále do Litovelského Pomoraví. V létě je ideální dojet až na pískovnu Náklo s průzračně modrou vodou. Pokud jste milovníci inline bruslí a cyklostezka vám nesedí, je v Hejčíně přes 3 km dlouhý okruh s kvalitním povrchem pro brusle. Za nepříznivého počasí se nabízí vyrazit do rodinného zábavního parku Krokodýlek na Lazcích.

Olomouc se za poslední roky dočkala znatelného rozvoje. Její potenciál se neustále naplňuje s opravami historických staveb, které se zpřístupňují veřejnosti a začínají sloužit kulturním účelům. Její zeleň se prochází renovací a parky, co po desítky let divoce zarůstaly, získávají moderní a upravený šmrnc. Přestože je známá spíše jako studentské město, stává se z Olomouce stále žádanější místo pro rodinný život. Prodeji bytů se zde daří. A proto i koupě bytu je dobrá investice. S dětmi se tu dá mnohé podniknout. Pro sportovní vyžití je jako stvořený nejen okraj města v blízkosti lesů, ale i samotné centrum města. A co vy, máte nějaké další tipy? Kde se s dětmi žije dobře vám?

Be Sociable, Share!