Zdraví

Proč je dobré pít červené víno?

Vliv červeného vína na zdraví je diskutabilním námětem po celém světě. Řada odborníků se domnívá, že jedna sklenička by měla být nedílnou součástí zdravé výživy. Deci červeného vám rozhodně uškodit nemůže, ba naopak. Blahodárné účinky vinné révy v tekutém stavu potvrzují opakovaně mnohé studie. Střídmá konzumace červeného vína snižuje riziko vzniku řady onemocnění, včetně onemocnění srdce. Pojďme si tedy shrnout, proč byste se jej neměli vzdávat.

Pít, ale s mírou

V prvé řadě je potřeba upozornit na to, že příliš alkoholu je pro náš organismus v každém případě škodlivý. Ano, červené můžete, ale pouze střídmé množství. Za přiměřenou konzumaci červeného vína lze považovat:

  • pro ženu 1 – 1,5 skleničky denně
  • pro muže 1 – 2 skleničky denně

Zároveň některé zdroje a lékaři doporučují alespoň 1 – 2 dny v týdnu abstinovat.

Důvody, proč si dopřát červené víno

Kvalitní červené víno má pozitivní vliv na naše psychické i fyzické zdraví. Je dobré na hubnutí, stárnutí, na srdce i další orgány.

Hubnutí

Modré hrozny obsahují kyselinu ellagovou, která spaluje tuk a zabraňuje tvorbě nových tukových buněk. Zpomaluje jejich růst a v rámci jater zvyšuje metabolismus mastných kyselin. A protože je množství této kyseliny vyšší, když se hrozny zkvasí, pití červeného vína hubnutí podporuje.

Zdravé srdce

Chcete mít zdravé srdce? Pak si dopřávejte přiměřené množství červeného vína a riziko jeho onemocnění bude výrazně nižší, než u těch osob, co jej pijí až příliš, nebo zcela abstinují. Resveratrol a další antioxidanty ve víně totiž podporují správnou činnost srdce a chrání tepny od škodlivého cholesterolu.

Proti rakovině

Některé studie prokázaly, že červené víno může být velmi účinným pomocníkem v boji s určitými typu rakoviny, např. prostaty a kůže. Díky antioxidantu resveratrol obsahující červeného víno, jsou rakovinné buňky citlivější na radiační terapii, lépe reagují na chemoterapii a léčba je tak účinnější.

Neplodnost

Resveratrol je opravdu velice zázračná látka, protože pomáhá rovněž napravit hormonální nerovnováhu. Tento antioxidant snižuje hladinu testosteronu u žen se syndromem polycystických vaječníků – zcela běžnou příčinou neplodnosti, kterou dnes trpí každá pátá žena. Pravidelná a přiměřená konzumace červeného vína vám může být nápomocná k cestě za vytouženým potomkem.

Zuby bez plaku

Červené víno může také díky své kyselosti odstranit ze zubů bakterie, které tvoří plak a mají za následek tvorbu zubního kazu.

Stárnutí

Snad každý z nás by si přál být navždy mladý. Čas nelze zastavit, ale zmírnit projevy stárnutí můžete právě pravidelným pitím vína. Pleť bude zářivější, pružnější a odolnější proti vnějším vlivům, především proti účinkům slunečního záření. Hlavně sluníčko má za následek stárnutí pokožky a tvorby vrásek.

Na paměť

Paměť jde ruku v ruce se stárnutím. A červené víno představuje opět naději, že paměť posílíte, zlepšíte a zmírníte tak projevy její ztráty. Resveratrol blahodárně působí i na část mozku související s učením, náladou a pamětí.

Pravidelné dopřávání si sklenky červeného vína je dále spojeno se sníženým rizikem nemocí, jež souvisí s věkem. Jedná se například o diabetes, rakovinu a Alzheimerovu choroba. Dokonce u konzumentů červeného vína je o 80% menší pravděpodobnost rozvoje Alzheimera, než u osob, jež víno nepijí.

Červená vína, která vám budou chutnat

Pití alkoholu se považuje za jednu z nejhorších drog současnosti. Z mnoha pohledů ničí naše životy, nicméně červené víno je opravdu výjimkou. Pozitiva pití malého množství denně převyšují negativa, a proto jej lze rozhodně považovat za medicínu. Z preventivních důvodů si kvalitní červené víno dopřávejte dle doporučeného množství.

Jaké vám bude chutnat? Určitě ta z e-shopu vinazportugalska.cz. Zde totiž pořídíte vysoce kvalitní vína z Portugalska, jež jsou svou chutí výjimečná, protože má tato země ideální klimatické podmínky pro pěstování vinné révy. Červená vína odtud pocházející jsou plná ovocného aroma s příjemnou kyselinkou a vhodná k dlouhodobé archivaci. Každý si přijde na své, protože nabídka je pestrá na lehká, svěží, výrazná, trpká i kořenitá červená vína.

Be Sociable, Share!