Bydlení a zahrada

Pár triků pro hospodyňky

Každá hospodyňka zná jistě mnoho tipů a triků, které jí pomáhají v péči o domácnost, oživí jinak všední pokrm a urychlí proces vaření apod. Takové triky se přenášejí z generace na generaci. Co platilo již dávno, platí pořád stejně, jen jsme na mnohé třeba již zapomněli, nebo je vůbec neznáme. Připomeneme si tedy spolu pár triků.

  1. Čokoládové dorty nebo zákusky nejdou mnohdy krásně rozkrojit. Čokoláda může popraskat a porce dortu pro návštěvu nevypadá vůbec hezky. Namočte dlouhý nůž pár minut do vařící vody a poté rozkrojujte jednotlivé porce. Pokud vám to nepůjde tak lehce,opět nůž namočte do horké vody. Tak stále pokračujte až nakrajete všechny porce.
  2. Některé pomeranče nebo grapy nelze lehce oloupat. Dobrým trikem je ponoření ovoce, asi na pět minut, do mísy s vlažnou vodou.
  3. Do strouhanky občas přimíchejte koření dle chuti, např. drcené bylinky – majoránku, šalvěj, dobromysl apod. Maso získá nevšední chuť.
  4. Občas se může stát, že koupíte droždí, ale v lednici nevydrží tak dlouho. Ihned po zakoupení droždí vložte do mikrotenového sáčku a zamrazte. Po vyndání ho ponořte do vlažného mléka nebo vody. Můžete také přidat trochu cukru. Po rozmíchání je droždí jako čerstvé.
  5. Žehlička může být často zanesená látkou. Jak ji pak ale snadno vyčistíte? Několikrát přejeďte žehličkou přes hrubou tkaninu např. starší ručník. Existuje ještě jedna varianta, kdy na noviny nasypete sůl. Jezděte tak dlouho, dokud nebude žehlička čistá. Poté ji otřete suchým hadříkem a můžete pokračovat v žehlení.
  6. Jestliže šleháte sníh, někdy se vám nepodaří, tak jak byste si přáli. Aby byl sníh pevnější a bohatší, přídejte k bílkům několik zrnek soli nebo pár kapek citronové šťávy. Na jeden bílek lze také přidat jednu lžíci vody.
  7. Knedlíky se při ohřívání mohou přilepit na pařák. Před vařením vytřete pařák olejem, tak se nebudou knedlíky lepit.
  8. Milujete svíčky, ale pořídili jste si svícen, do kterého se vám svíčka nevejde. Ponořte ji na pár minut do horké vody. Svíčka změkne a půjde to snadněji. Zároveň v případě, kdy chcete zamezit kapání vosku, před zapálením ponořte svíčku do slané vody.

Těchto pár nápadů stojí jistě za vyzkoušení a pro ženy mohou být cennými triky, jak si poradit v domácnosti se zapeklitými situacemi.

Be Sociable, Share!