Podnikání

Láká vás práce z domu? Využijte moderních technologií a buďte efektivní

Snem mnohých žen, jež založí rodinu, je práce z domu. Neztrácet čas dojížděním do práce, být svým pánem, zvládat domácnost, ale hlavně být k dispozici dětem vždy, když vás potřebují, aniž byste si museli brát paragraf nebo dovolenou – to jsou důležitá fakta, která hrají ve prospěch práce z domova. Ženám zkrátka flexibilní pracovní doba vyhovuje, pokud jde o péči o děti, a takových zaměstnání mnoho není.

Home office má ale i svá úskalí. Proto jestli uvažujete o práci z domova, láká vás vyzkoušet tuto možnost, připravili jsme pro vás tipy, jak využívat výhod takovéto činnosti, abyste stále odváděli práci kvalitně a efektivně.

Staňte se mistryní v ovládání moderních technologií

Pracovat z domu efektivně spočívá v tom, že musíte mít minimálně základní dovednosti, co se moderních technologií týče. Vždyť aktivně fungující člověk se neustále učí, přichází na nové věci, proto se nebojte výzev. Nutná je i schopnost si sama poradit, dohledat si informace, které jsou potřeba. V zásadě jste odkázána sama na sebe, doma vedle vás nebude sedět žádná kolegyně nebo kolega, jež vám problém s počítačem pomohou ihned vyřešit. Je potřeba se tedy naučit zvládat určité problémy s klidem a nezmatkovat, pokud vám to hned nepůjde.

Všechny informace na jednom místě

Jestliže jste na úklid jako pes a snažíte se udržovat domácnost v čistotě, totéž platí i pro pracovní prostor. To, že máte práci doma, znamená spoustu věcí navíc. A která z vás by chtěla mít dům zavalený papíry, šanony, pracovním materiálem apod.? Dnes už nemusíte! Využijte dnešních možností a uložte veškeré potřebné materiály na sdílený server. Tam budete mít veškerá data zálohovaná, takže o ně nepřijdete. Některé firmy dokonce nabízí software, který vám s digitalizací dokumentů pomůže. Takto lze šetřit místem ve vašem domově a navíc budete mít k těmto datům přístup i z jiných zařízení, kromě např. pevného PC. Na schůzku s klienty si tak stačí vzít notebook, tablet, chytrý telefon a kdykoliv a odkudkoliv můžete nahlédnout na informace, které chcete poskytnout či ukázat.

Práci s moderními technologiemi se usnadněte

Jestliže budete dělat práci z domova, pro vaše klienty nebo firmu jsou podstatné výsledky, nikoliv kolik času za počítačem strávíte. Tedy, jak kvalitně odvádíte svoje povinnosti? Například dnešní tiskárny umožňují automatický překlad dokumentů do cizích jazyků, případně naskenovat data rovnou do tabulek v Excelu či prezentací, s tím, že je možné text rovnou editovat. Takto šetříte váš čas a rychleji zvládnete svoji práci.

Kontakt s kolegy je důležitý

V rámci jakési komunikace při práci z domova lze využívat telefon, e-maily, chat apod. Takto lze udržovat kontakt s kolegy. Momentálně vedou sociální sítě. Oblíbené jsou virtuální porady, jež mají svoji výhodu, nicméně zajděte občas na společný oběd či kávu s vašimi kolegy. Při osobním setkání můžete probrat nejen pracovní věci, ale tak jak běžně v práci při pauze, i ty soukromé. Čas od času vypadnout z domova a vidět se s kolegy osobně nejen potřebujete, ale budete mít pocit, že k firmě stále patříte. To platí i obráceně.

Kvalitní internetové připojení je základ

S rozvojem nových technologií se práce z domu rozšířila. Samozřejmě je k tomu potřeba internetové připojení, které musí být rychlé a kvalitní, aby vás to od práce nezdržovalo.

Udělejte si plán

Home office umožňuje větší svobodu, ale příliš volnosti může škodit. Efektivně lze pracovat pouze tehdy, pokud máte určitý harmonogram. Dejte si denní cíle, které je potřeba plnit. Sepište si seznam aktivit, co je potřeba udělat. Vytvořte si určitě denní rituály, jejichž dodržování vám pomůže dát dni řád. Time management je důležitý, abyste se vyhnuly zbytečným nočním šichtám, které vám zaměstnavatel stejně neproplatí.

Naleznete ideální čas pro práci

Každý z nás je jiný a každému může vyhovovat jiná doba, po kterou se mu nejlépe pracuje. Obecně se říká, že nejvíce se toho udělá dopoledne. Zkuste tedy vstávat tak, jako byste šli do klasické práce. Pokud vám vyhovuje více večerní režim, myslete ale na to, ať máte i dostatek spánku. Dlouhodobě se to zvládnout nedá. Nalézt váš ideální časový plán je základem úspěchu.

I relax nepodceňujte

I v běžné práci je normální udělat si chvilku pauzu, dát si např. s kolegy kafe. Totéž platí pro práci z domova. Dopřejte si pauzu, protáhněte se, klidně se na pár minut projděte venku. Nikdo z nás není motorová myš nebo stroj a ani to není zdravé se stále jen honit. Práce z domova vám nabízí takový luxus, že si oddych můžete přizpůsobit vašim potřebám. Pozor ale na oddalování práce, více než kolik je nutné. Neuteče vám.

Najděte vhodný prostor pro práci

Vyhraďte si doma místa, která jsou pracovní a která relaxační. Takto i v domácím prostředí dokážete odlišit, zda pracujete, nebo máte volno. Slaďte byznys od soukromí.

Zdravá strava a pitný režim

U všech pracujících obyvatel je velkým problémem málo pohybu. O to více byste měli dbát na stravu a pitný režim. Jelikož jste doma, máte větší přístup k ledničce, té se, ale pokud to není potřeba, vyhýbejte. Zdravá strava a dostatečný pitný režim vás posílí, což povede k lepším výsledkům.

Be Sociable, Share!