Bydlení a zahrada

Jděte s dobou – volte rustikální vzhled dřeva

Dřevo podléhá módním trendům stejně jako každý jiný objekt ve vašem okolí. Zatímco ještě nedávno byly v kurzu tmavé až čokoládové odstíny, aktuálně je v oblibě vše, co vypadá alespoň trochu přírodně. Směr udávají měkké jehličnany, ale také ořech nebo dub.

Rustikální prvky a motivy se znovu vkrádají do řady domovů, chat i zahrad. Poznáme je snadno podle typického přírodního vzhledu. Přinášejí sebou tradiční selské motivy a přibližují všem styl života na venkově. Nejčastěji se s tímto trendem můžete setkat u nelakovaného nábytku, podlah a obkladů z měkkého dřeva (ve stylových restauracích), ale hlavně u starších domů, chalup a chat. Jejich majitelé často kombinují rustikální vzhled s původním vybavením, například se starým krbem nebo dřevěnými trámy. Často se však chalupáři pro rustikální prvky rozhodují z prostého důvodu – nechají se okouzlit a moc se jim líbí.

Chraňte dřevo, ať je krásné

Každý dřevěný prvek, ať se již jedná o dřevěný nábytek, trámy nebo plot, je jiný a ochudit jej o jeho přirozenou krásu by byla neskutečná škoda. Struktura a kresba dřeva dodává každému prvku vybavení až nostalgickou auru. Nechte proto dřevo dýchat. Namísto toho, abyste jej skryli pod nánosem hutné barvy, dejte zelenou přirozenosti. Na výrazné barvy zapomeňte, stačí zvolit jemný odstín tak, aby ladil se zbytkem interiéru či exteriéru. K rustikálnímu stylu jsou nejvhodnější měkké odrůdy jehličnanů, například borovice nebo smrk.

Abyste docílili požadovaného vzhledu, je nutné je opatřit vhodným ochranným nátěrem. Dřevo je porézní materiál, který stále pracuje. Obzvláště s ohlédnutím na častou změnu teplot, sluneční paprsky nebo déšť – pokud máte dřevěné prvky umístěny venku, je pečlivá ochrana dřeva pro jeho výslednou životnost a vzhled více než důležitá.

nátěrem vrátíte dřevu jeho krásný vzhled a chráníte jej

Jak na to?

Pro zachování přírodního charakteru dřeva je vhodné použít penetrační lazuru. Vyrábí se v mnoha přírodních transparentních tónech od světlých až po tmavé a jejich výhodou je právě dokonalé zvýraznění přirozené krásy dřeva, kde vyniknou léta, kresba i struktura materiálu. Vyplatí se investovat do kvalitní lazury, která poskytne dlouhou ochranu a ušetří vám čas i práci navíc.

tuto lazuru stačí nanést pouze v jedné vrstvě

Například česká Profi olejová lazura obsahuje tolik žádoucí sušiny, že na její aplikaci stačí jen jeden nátěr. Nemusíte proto čekat na zaschnutí, abyste povrch natřeli vícekrát jako u jiných produktů. V kombinaci s vysokou vydatností, možností nátěru přímo na čerstvé ne zcela vysušené dřevo a jednoduchou renovací nátěru se tak natírání může stát i příjemnou zábavou.

Be Sociable, Share!