Bydlení a zahrada

Funkce jídelen je stále opodstatněná

Jídelnu dnes nevídáme v domácnostech, jak tomu bylo kdysi. Samostatné jídelní místnosti byly nahrazeny společným prostorem, který je tvořen kuchyní, jídelním koutem a obývacím pokojem zároveň. Jídelna je také často spojená s kuchyní, kde je vyčleněn prostor pro jídelní stůl a židle, kde se stoluje. V dnešní uspěchané době však často zhltneme jídlo na sedačce u televize nebo za pochodu a už se nesházíme společně u jednoho stolu při večeři. Na jídelní kout bychom však neměli zapomínat. Je přeci pěkné se sejít u oběda nebo večeře a probrat novinky a zážitky z celého dne. Jak si tedy v moderním interiéru zařídit jídelnu nebo jídelní kout?

Jaké jsou poslední trendy v zařizování?

I v případě jídelny, stejně jako u jiných místností jsou trendové jednoduché, čisté linie a přírodní materiály. Vyhledávané jsou kombinace bílé, černé a tóny přírodních barev, např. hnědá, šedá, krémová, béžová apod. Velice luxusně a moderně působí nábytek ve vysokém lesku, který může být zvolen i v případě kuchyňské linky. Ač nikdy neuděláte špatně pořízením nábytku ze dřeva, třeba takové nadčasové plastové židle z rukou designérů mohou společný prostor netradičně oživit. Krásně vypadá také sklo a kov.

Jaký nábytek zakoupit?

Pokud se budete soustředit vyloženě na jídelnu či jídelní kout, potřebným nábytkem je pouze jídelní stůl a jídelní židle. Tyto dva kusy nábytku byste měli vybírat tak, ať k sobě ladí. Podívejte se třeba na jídelní sety. Rovněž by tento nábytek měl být v souladu s dalším nábytkem, který v místnosti máte. Jestliže budete mít jídelní kout v prostoru s obývacím pokojem a kuchyní, snažte se zařízení jídelny zakoupit v podobném stylu. Jinak by místnost působila velice chaoticky a nesourodě.

Vybíráme jídelní stůl

Jídelní stoly lze pořídit v mnoha tvarech – kulatý, oválný, čtvercový, obdélníkový. Mohou mít různou velikost, pro 4 osoby, i třeba pro 12 osob. Praktický je jídelní stůl, který lze rozložit v případě, že se vám u stolu sejde více. Hlaďte také na praktičnost. Na stole budete podávat jídlo, budete u něj jíst, a proto je důležitá snadná údržba jídelního stolu. Na obrázku můžete vidět stůl zhotovený ze dubové dýhy ve dvou odstínech. Kombinace dvou barev je zajímavá a elegantní.

A jaké židle?

I co se týče židlí, můžete mít v interiéru velice povedené kousky. Důležitý je nejen vzhled, ale také pohodlí. Co říkáte na jídelní židli na obrázku vlevo? Zaujme již na první pohled a vzhledem k tomu, že je čalouněná, zaručuje i velice měkké sezení. Pro ty z vás, co chtějí mít v jídelně originální židle, jsou rozhodně vyobrazené jídelní židle inspirací. Na obrázku vpravo pak vidíte jednodušší variantu, kombinaci dřeva a textilu. Takové jídelní židle se hodí do každého interiéru.

 

 

 

 

 

 

 

Be Sociable, Share!